Kedilerde Evin İçine Dışkılama


 Aslında kediler tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdirler ve tutarlı bir şekilde varsa evin içindeki kedi tuvaletlerini kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktırlar. Bu nedenle kediniz dışkısını evin içine yapmaya başladıysa yanlış giden bir şeyler var demektir ve bu durum endişeye neden olabilir.

  Yine de kedilerin bir defa mahsus kabul edilebilir olan, evin içine dışkılayabileceği bazı durumlar olabilir. Kedinizin rahatsızlanması, bir odada kapalı kalması veya aniden korkuya neden olacak bir durumla karşılaşması evin içine dışkılama sebeplerinin başında gelir. Fakat bu hoş olmayan davranış birden fazla yaşanırsa ve sürekli olarak devam ederse, kedinin sağlık ve refah durumu incelenmelidir.

  Nedeni ne olursa olsun, kedinize bu davranışı için ceza vermek çözüm değildir. Kedinize ceza vermeniz durumunda sorunu büyütmekle kalmazsınız, aynı zamanda kedinizi korkak hale getirirsiniz.

  Kediler intikam almaz ve herhangi davranışınıza yönelik bir misilleme yapmazlar. Evin içine dışkılıyorlarsa onların hayatında yanlış giden bir şeyler var demektir ve bu sorunu iyi bir gözlemle tespit edip çözebilirsiniz.

Kedilerin Dışkı Yaptığı Yerin Temizlenmesi

  Kaza olsun veya olmasın kediniz tuvaletini yapmaması gereken bir yere yaptıysa hassas burnu, onu aynı yeri tuvaleti olarak kullanması konusunda teşvik edecektir. Kedinizi bu yanlış davranışından vazgeçirmenin en iyi yolu mümkün olduğunca onu uzun süre boyunca tuvaleti yaptığı yanlış yerden uzak tutmak olacaktır. Kedinizin algılayabileceği kokuyu yok etmeniz gerekmektedir ve o bölgeye ulaşımını engellemek için mobilyaların yerini değiştirebilirsiniz. O bölgeyi %10 biyolojik solüsyon veya enzimatik toz deterjanla yıkayabilirsiniz. Sonrasında soğuk su ile durulayın ve kurumaya bırakın.

Kediler Neden Evin İçine Dışkılar?

  Kedilerin evi içine tuvaletlerini yapmaya başlamalarının çeşitli nedenleri vardır. En sık karşılaşılan nedenleri çözümleriyle birlikte sizler için anlattık.